Uporządkuj mieszkanie i życie razem z Marie Kondo

Uporządkuj mieszkanie i życie razem z Marie Kondo

Sprzątanie dla wielu osób jest smutną koniecznością, dla innych sposobem na zrelaksowanie się, jeszcze dla innych to praca. Niezależnie, jakie masz stosunek do sprzątania, czasami trzeba zrobić porządek w swoich szafach. Z pomocą dla każdej z tych grup przychodzi Japonka – Marie Kondo, która uczy sprzątania. Pokazuje bowiem, jak w kilku prostych krokach, zadbać o porządek wokół siebie i utrzymać go na stałe.

Marie Kondo to trzydziestoletnia Japonka, której sposobem na sukces okazał się patent stworzenia reguł dotyczących sprzątania. O Kondo zrobiło się głośno po publikacji jej książki “Magia sprzątania”. Publikacja osiągnęła ogromny sukces, sprzedała się w ponad sześciu milionach egzemplarzy. Późniejszy poradnik wydała pod nazwą “Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce”, który zawiera rysunkowe ilustracje dotyczące składania ubrań.

Wykonanie porządków jest niezmiernie ważne przy wyprowadzce lub podczas wykonywania remontu w Twoim mieszkaniu.

Układanie kolorami to dobry sposób na zachowanie porządku przez długi czas

Fenomen tej Japonki polega na prostocie i łatwości w zastosowaniu jej metod. Marie Kondo twierdzi, że uporządkowanie ubrań i przedmiotów pomaga w uporządkowaniu swojego życia. Wiele jej czytelników zgadza się z tymi słowami i twierdzą, że porządek spowodował nie tylko ład w mieszkaniu, ale i znaleźli czas na pasję, zmienili pracę.

Jak sprzątać według Marie Kondo?

1. Znajdź powód, dla którego chcesz posprzątać

Marie Kondo twierdzi, że sprzątanie uwalnia nas od nadmiaru balastu. Według niej to niezbędny warunek do rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Uporządkowanie mieszkania może być punktem wyjścia do zmian w innych dziedzinach życia. Porządkując, oczyszczasz nie tylko dom, ale także siebie. W sposób symboliczny żegnasz się z przeszłością.

2. Naucz się wyrzucać

Bez tego punktu, sprzątanie nie odniesienie pożądanego skutku. Powinieneś przygotować się na pożegnanie z rzeczami, które od dłuższego czasu nie były używane lub o których wyrzuceniu myślałeś już od dłuższego czasu. Jeśli nie nosisz koszulki od dawna, to prawdopodobnie już nigdy jej nie założysz, więc niepotrzebnie ją przechowywać.

3. Sprzątaj kategoriami

Sprzątaj ubrania w całym domu, nie tylko w jednym pokoju. Pojedyncze sprzątanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, ponieważ porozrzucane w różnych miejscach w przyszłości sprawią problem. Po posprzątaniu ubrań, zajmij się książkami i czasopismami. Na końcu zajmij się porządkowaniem dekoracji i pamiątek.

4. Stawiaj sobie cele możliwe do zrealizowania

Nie musisz od razu robić generalnych porządków. Realizuj cele po kolei i stopniowo, żeby się nie zrazić. Jednego dnia poukładaj tylko książki i czasopisma. Pamiętaj, żeby robić porządki skrupulatnie, nie omijając żadnego miejsca zawierającego czasopisma, jak np. piwnica czy strych.

5. Słuchaj swojego serca

Według Marie Kondo, należy zastanowić się nad każdym przedmiotem, czy przynosi on radość. Jeśli nie, powinno się go wyrzucić. Natomiast z rzeczy, do których czujesz sentyment, takich jak zdjęcia, pocztówki czy pamiątki, możesz zrobić dekorację. Ważne, by cenić i czuć radość do przedmiotów w Twoim otoczeniu.

Zdaniem Marii Kondo, jeśli nie czujesz radości do ubrania, wyrzuć je do kosza

6. Sprzątaj sposobem Marie Kondo

W Internecie mnóstwo jest filmów instruktażowych dotyczących metody sprzątania zainicjowanych przez Japonkę. Polega on na specjalnym rolowaniu ubrań. Ten sposób pomaga zyskać więcej miejsca w szafie oraz ułatwia widoczność wszystkich ubrań.

7. Bądź konsekwentny

Podczas zakupów pamiętaj, aby nie brać rzeczy, które nie są Ci potrzebne. Wydajesz niepotrzebnie pieniądze i gromadzisz przedmioty, które staną się tylko kłopotem i przyczynią się do bałaganu.

Niewielkie zmiany też się liczą

Nie trzeba od razu wprowadzać wszystkich zasad Marie Kondo i sprzątać cały dom abo życie. Wystarczy, że wprowadzisz niewielkie zmiany, a efekt powinien Cię pozytywnie zaskoczyć. Bardzo często ludzie inspirujący się od Kondo, korzystają z jej metody składania ubrań. W jej drugim poradniku pt. “Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce”, opisane są krok po kroku wraz z rysunkami sposoby na ułożenie ubrań. Czytelnicy doceniają sposób układania ubrań polegający na złożeniu ich w zgrabny i niewielki prostokąt, a następnie włożeniu pionowo do szuflady.

Do porządków Japonka często używa kartonowych pudeł. Wkłada w nie ubrania, które chowa w szufladach.

Nie pozwól, żeby ubrania czy przedmioty przejęły kontrolę nad Twoim życiem

Marie Kondo w Internecie

Słynna Japonka nie skończyła na pisaniu poradników. Przeszła do Internetu, więc można w nim znaleźć wiele filmików, w których opisuje swoje sposoby na sprzątanie. Ponadto od niedawna na Netflixie można obejrzeć cykl programów z Marie Kondo w roli głównej. W każdym odcinku specjalistka od porządków pomaga uporządkować innej rodzinie nieład i zaprowadzić porządek w ich życiu.

Do nabycia jest również trzecia książka w postaci komiksu Marie Kondo zatytułowana “Manga sprzątania. Przedstawia historię młodej kobiety, która ma taki sam bałagan w mieszkaniu i w życiu. Bohaterce w rozwiązaniu obu problemów pomaga Marie Kondo. Ilustracje do komiksu przygotowała znana i ceniona rysowniczka mang – Yuku Uramoto. Wszystkich zainteresowanych sposobem porządkowania opracowanych przez Kondo, zachęcamy do bliższego zapoznania się z jej pomysłami.

Jeśli szukasz firmy, która wykona remont Twojego mieszkania profesjonalnie i sprawnie, to świetnie trafiłeś. Co prawda nie posprzątamy Twoich ubrań, ale odnowimy lub wyremontujemy Twoje mieszkanie 😉

MATERIAŁY I NARZĘDZIA
Z KTÓRYCH KORZYSTAMY

linia