Ściany mają czucie, czyli wszystko o czujnikach czadu, dymu i gazu

Ściany mają czucie, czyli wszystko o czujnikach czadu, dymu i gazu

dym z wysokiego komina

Czy masz czujki bezpieczeństwa w swoim domu? Poniżej o tym, co warto wiedzieć przed ich zakupem i w trakcie użytkowania.

Sezon grzewczy rozpoczęty, spacer na tzw. świeżym powietrzu nie zawsze jest przyjemnością o tej porze roku. Kiedy przybywasz do swego domowego zacisza, pragniesz ciepła, ale i powietrza, którym miło się oddycha. Dobrze jest zrelaksować się bez myśli zaprzątających głowę, czy aby na pewno nic się wokół nie ulatnia i nie zatruwa atmosfery.

Coroczne kontrole stanu wentylacji, przewodów kominowych, instalacji grzewczej i gazowej to oczywiście minimum, które powinno się stosować dla swojego komfortu i bezpieczeństwa. Jeżeli planujesz remont, malowanie ścian albo ich tapetowanie bądź zastanawiasz się nad rozszerzeniem przestrzeni poprzez wyburzanie, dobrze byłoby pomyśleć również o instalacji ostrzegawczych czujek. Ich głównym zadaniem jest alarmowanie w przypadku zagrożenia. Dzięki ich pomocy można przede wszystkim uratować zdrowie i życie, ale także dom czy mieszkanie urządzane z wielką troską i dbałością o szczegóły.

Co może Ci grozić w domowych pieleszach? Pożar, zaczadzenie, zatrucie gazem, eksplozja. Ze statystyk policji wynika, iż 70% śmiertelnych ofiar pożarów to osoby zaczadzone. Czad czyli tlenek węgla jest gazem trującym, niewyczuwalnym dla człowieka, zabija po cichu. Nie zawsze jego ulatnianiu towarzyszy pożar. Główną przyczyną zatruć czadem w miejscu zamieszkania są niesprawne przewody kominowe. Mogą one być nieszczelne, nieoczyszczone, źle zaprojektowane bądź wykonane. Problemem może być też niedostosowana do istniejących warunków wentylacja. Te usterki lub zaniedbania mogą spowodować, że przewody kominowe będą niedrożne, nie będzie ciągu w kominie albo powstanie ciąg wsteczny – dym zostanie zassany do wnętrza budynku.

Jako że sam nie jesteś w stanie wyczuć ulatniającego się czadu, dobrze byłoby wyposażyć swoje lokum w urządzenie lub urządzenia, które w porę wychwycą niepokojące zjawiska.

Rodzaje detektorów

detektor

Czujnik tlenku węgla posiada sensor elektrochemiczny lub półprzewodnikowy (ma dłuższą żywotność) oraz elektroniczny układ sterujący, umożliwiający wczesne wykrycie ulatniającego się czadu już przy stężeniach niezagrażających życiu. Jest to sygnalizowane natychmiast przez głośny dźwięk i pulsującą czerwonym światłem diodę. Taką czujkę najlepiej zamontować w pobliżu potencjalnego źródła emisji tlenku węgla np. pieca, kominka, kozy, przepływowego podgrzewacza wody, w odległości zgodnej ze specyfikacją techniczną. Warto zainstalować wykrywacz w sypialni – śpiący człowiek może się nie obudzić, gdy sygnał ostrzegawczy dociera z daleka. Czujnik umieszczamy na ścianie (chyba, że instrukcja mówi o suficie albo płaskiej powierzchni), na wysokości ok. 180 cm na podłogą i co najmniej 30 cm od sufitu. Czujnik czadu nie zareaguje na dym papierosowy.

Czujnik gazu ma sensor półprzewodnikowy i elektroniczny układ kontrolny, wykrywający przekraczające normy stężenie gazu ziemnego, LPG (propan-butan), wodoru oraz amoniaku w powietrzu.

Czujnik czadu i gazu stanowi połączenie czujki czadu i wykrywacza gazu.

Czujnik dymu wykrywa dym w pomieszczeniu dzięki sensorowi fotooptycznemu. Jeżeli do urządzenia dostanie się dym, spowoduje to uruchomienie alarmu. Bardzo istotne jest umiejscowienie czujki. Najlepiej umieścić ją pośrodku sufitu, np. w przedpokoju. Nie powinno się montować wykrywaczy dymu w kuchni ze względu na możliwość pojawienia się fałszywych alarmów wywołanych przez parę wodną ani w łazience z powodu dużej wilgotności.

Czujnik dymu papierosowego z wbudowanym sensorem fotooptycznym cechuje się zwiększoną czułością układu kontrolnego, który reaguje na dym papierosowy.

Jak prawidłowo obchodzić się z czujkami bezpieczeństwa

Montaż czujki autonomicznej (czyli takiej, która nie jest podpięta pod system alarmowy) w mieszkaniu jest bardzo prosty. Jeśli wykrywacz połączony będzie z domowym systemem alarmowym, w razie zagrożenia wyśle powiadomienie. Detektory dzielą się na zasilane bateryjnie oraz przewodowe. Polecamy te na baterie, ponieważ nie są uzależnione od działania sieci elektrycznej, ich użycie nie jest ograniczone długością kabla. Trzeba jednak pamiętać o konieczności wymiany zużytych baterii i odpowiedniej konserwacji.

Czujników nie powinno się umieszczać w miejscach występowania dużej cyrkulacji powietrza takich jak okolice okien, drzwi, kratek wentylacyjnych, wentylatorów itp. Pracę urządzenia może zakłócić wilgoć lub wysoka temperatura, bliskość aerozolowych odświeżaczy powietrza, niewłaściwe umiejscowienie na ścianie czy suficie (w rogu, zbyt blisko sufitu) albo w miejscach odgrodzonych od reszty pomieszczenia. Detektor nie będzie też działał prawidłowo, pokryty brudem, kurzem, tłuszczem. Nie montujemy wykrywaczy na zewnątrz budynków.

Przy wyborze detektora należy sprawdzić informację, czy spełnia on odpowiednie normy: EN50291 (czujnik tlenku węgla), EN14604 (czujnik dymu).

Prawidłowo zainstalowana i konserwowana czujka ostrzeże Cię w razie zagrożenia. Będziesz mógł odpowiednio zareagować: zadzwonić po pomoc, opuścić niebezpieczne miejsce ewentualnie przewietrzyć pomieszczenia lub spróbować samemu ugasić ogień.

A co, oprócz zainstalowania czujki, można zrobić, żeby poprawić swoje bezpieczeństwo?

uchylone okno w pomieszczeniu

Zapewnij odpowiednią wentylację w otoczeniu pieca, kominka, żeby spalanie nie było zaburzone przez małą ilość dochodzącego powietrza, a spaliny mogły być prawidłowo odprowadzane. Pamiętaj o tym zwłaszcza podczas remontu czy budowy.

Zwróć uwagę na szczelność okien i drzwi, zwłaszcza po wymianie – wentylacja musi być dostosowana do nowych warunków.

Wietrz często mieszkanie. Rozszczelnij okna.

Zadbaj o odpowiednie usytuowanie kuchenki gazowej – w pobliżu kratki wentylacyjnej

Kratki wentylacyjne i otwory nawiewne nie mogą być zasłonięte. Regularnie stosuj domowy test sprawdzający działanie wentylacji, polega on na przyłożeniu kartki papieru czy kawałka ręcznika papierowego do kratki na otworze wentylacyjnym. Jeśli papier przywiera, wszystko w porządku, jeśli nie – grozi Ci zatrucie.

Przewody kominowe i wentylacja wymagają przeglądów, przeprowadzanych przez kompetentnych fachowców. W spółdzielniach mieszkaniowych dba o to zarządca, w domu wolnostojącym trzeba to zorganizować samemu.

Pamiętaj, by wszelkie urządzenia, którymi ogrzewasz mieszkanie, funkcjonowały zgodnie ze swoim przeznaczeniem i instrukcją użytkowania. W razie awarii oddaj je w ręce profesjonalisty.

Zawsze wyłączaj silnik w samochodzie stojącym w garażu, nawet gdy brama nie jest zamknięta.

Zaopatrz się w gaśnicę i koc gaśniczy oraz zapoznaj z instrukcją użycia. Dbaj o aktualną homologację sprzętu gaśniczego.

Ubezpiecz dom / mieszkanie.

Zwracaj uwagę na następujące objawy: duszności, zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyspieszone tętno i oddech. Mogą one świadczyć, o zatruciu czadem.

gaśnica stojąca na ziemi

Czy przemyślałeś już zakup i montaż czujki bezpieczeństwa?

To naprawdę ważna decyzja, która pozwoli na wczesne odkrycie zagrożenia. A może przy okazji mały remont? Przemalowanie, odświeżenie ścian, sufitów? Tapetowanie? Zapoznaj się z naszą ofertą remontów mieszkań!

MATERIAŁY I NARZĘDZIA
Z KTÓRYCH KORZYSTAMY

linia