Czym myć panele po remoncie – specjalista wie najlepiej!

Czym myć panele po remoncie – specjalista wie najlepiej!

mieszkanie w trakcie remontu, widok na kominek

Każdy człowiek choć raz w życiu przeżył remont. To bardzo uciążliwy okres, kiedy w domu panuje straszny chaos, bałagan, nic nie ma swojego miejsca. Niestety, nie wszystko w czasie remontu da się idealnie zabezpieczyć i często poremontową pamiątką są brudne podłogi czy zarysowane ściany. Gdy remont się skończy, trzeba pomyśleć o gruntowym sprzątaniu, które pozwoli cieszyć się ładnym i czystym mieszkaniem.

Jak zabezpieczyć podłogi w czasie remontu

Mało kto lubi sprzątać, ale sprzątanie po remoncie jest obowiązkowe, ponieważ im dłużej będzie się zwlekać, czy brud będzie głębiej wnikał i trudniej będzie go usunąć. Aby uniknąć dużych zanieczyszczeń, warto zabezpieczyć nieremontowane elementy mieszkania, tak aby jak najmniej się zabrudziły. Nie zawsze jest to w stu procentach skuteczne, ale na pewno w dużym stopniu ochroni podłogi czy meble. Podłoga jest najbardziej narażona na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. W trakcie remontu nie da się uniknąć chodzenia po niej, stawiania puszek z farbami, przesuwanie mebli czy trzymania na podłodze niezbędnych narzędzi. Mogą się na nią wylać farby lub płyny, które mogą pozostawić trwałe plamy. W przeciwieństwie do pozostałych elementów mieszkania, podłogi nie da się wynieść, więc warto zadbać o jak najlepsze zabezpieczenie. W czasie planowania remontu warto zakupić potrzebne materiały, które uchronią panele podłogowe przed zniszczeniem. Przydadzą się:

  • tektura lita
  • tektura falista
  • folia malarska
  • mata remontowa
  • taśmy

Bardzo pomocne będzie tektura lita lub falista, mata remontowa, przyda się również gruba folia ochronna oraz papierowe taśmy, które zabezpieczą materiały przed przesuwaniem. Bardzo ważne jest odpowiednie przymocowanie tektury do podłogi. Należy pociąć ją na kilka pasów i ułożyć równoległe na podłodze. Strona karbowana tektury powinna być na górze, ponieważ gładka strona dotykająca podłogi lepiej uchroni ją przed zarysowaniem spowodowanym piaskiem czy kurzem. Każdy pasek tektury należy przykleić osobno, w razie potrzeby nie trzeba będzie wymieniać całego zabezpieczenia, tylko dany pasek. Na tekturę można położyć grubą folię, która będzie stanowiła dodatkową warstwę zabezpieczającą. Tektura jest tanim materiałem, dlatego warto wykorzystać ją w trakcie remontu, dobrze chroni panele oraz drewniane podłogi. Gdy mieszkanie jest wyłącznie malowane, można posłużyć się samą grubą folią malarską. Folia musi być dobrze przymocowana, ponieważ ma dużą tendencję do przesuwania. Innym materiałem, którym można zabezpieczyć panele podłogowe, jest mata remontowa, która jest połączeniem folii i włókniny. Jest to najdroższy materiał zabezpieczający podłogi przed uszkodzeniem, ale warto się na niego zdecydować, ponieważ dobrze chroni panele przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo tłumi hałas, co ułatwi życie sąsiadom. Maty są wielorazowego użytku, można już użyć w czasie kolejnego remontu.

prace przy oknie

Podłoga niezabezpieczona – podstawowy błąd podczas remontu

Czym myć panele podłogowe po remoncie?

Niestety, nie zawsze da się uchronić panele przed zabrudzeniem. Zdarza się, że mimo najlepszego zabezpieczenia pocieknie na nie farba lub wyleje się tynk. Podłogę myje się na końcu, aby nie zabrudzić ich ponownie podczas mycia szaf czy czyszczenia sufitu.

czyszczenie podłogi szczotką

Mycie podłogi po remoncie jest bardzo pracochłonne

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, to dokładne usunięcie kurzu z paneli podłogowych. Można do tego celu użyć szczotki, dobrym rozwiązaniem będzie również odkurzacz przemysłowy, które dokładnie wciągnie wszystkie zanieczyszczenia. Dopiero gdy podłoga jest pozbawiona kurzu i pyłu, można zająć się sprzątaniem na mokro. Do tego celu przyda się mop i dobry płyn do czyszczenia paneli. Na rynku dostępne są specjalne płyny, które służą do usuwania zabrudzeń poremontowych. Podłogę będzie trzeba myć kilkakrotnie, ponieważ w mieszkaniu po remoncie, jeszcze przez kilka dni będzie unosił się pył, który będzie osadzał się na podłodze. Do wody przeznaczonej do mycia paneli można dodać trochę octu, dzięki czemu podłoga będzie błyszcząca, a kurz będzie mnie przylegał. Dobrym rozwiązaniem jest również odkurzacz wodny, który dokładnie umyje podłogi. Pamiątką po remoncie są często zarysowania. Jeżeli są drobne, można próbować je zamaskować pastą naprawczą. W sklepach budowlanych dostępne są również odplamiacze do paneli w formie markerów. Pomogą usunąć małe plamy. Plamy tłuszczu można próbować usunąć za pomocą acetonu lub benzyny, trzeba jednak uważać, aby bardziej nie uszkodzić paneli. Czasami panele podłogowe są tak zabrudzone, że trudno je samodzielnie umyć. W takim wypadku warto skorzystać z usług firmy sprzątającej. Pozwoli to zaoszczędzić czas, ponieważ wyspecjalizowana firma szybko upora się z każdym zanieczyszczeniem.

Jak dbać o panele po remoncie?

Podłoga brudzi się bardzo szybko, ponieważ jest ciągle eksploatowana. Chodzą po niej wszyscy domownicy, bawią się dzieci, śpią zwierzęta domowe. Panele podłogowe należy często myć, ponieważ zalegający kurz może spowodować zarysowania paneli. Bardzo ważne jest codziennie zamiatanie lub odkurzanie oraz regularne mycie. Warto pamiętać, że panele nie lubią dużo wody i detergentów. Mop musi być dobrze wyciśnięty, w innym przypadku panele mogą nasiąkać wodą i puchnąć. Środki do mycia paneli trzeba rozpuścić w ciepłej wodzie, nie należy stosować ich bezpośrednio na panele, ponieważ mogą powstać smugi. Ważne, aby panele myć zgodnie z ułożeniem, co również zapobiegnie powstawaniu smug. Do mycia paneli podłogowych warto używać specjalnych płynów, dobrze sprawdzi się również woda z octem. Ocet nie tylko bardzo dobrze czyści panele, usuwając z ich powierzchni wszelkie zabrudzenia, ale również dobrze je nawilży. W sklepach dostępne są również specjalne zestawy do mycia paneli podłogowych laminowanych. Składają się ze specjalnej szczotki i zestawu płynów do mycia. Po myciu panele można nabłyszczyć. Do tego celu można użyć ogólnie dostępnych preparatów, które nanosi się na podłogę, a następnie dokładnie rozciera ściereczką. Nie należy ich używać zbyt często, ponieważ mogą pozostawić trudną do usunięcia warstwę. Panele podłogowe można myć również parownicą. W takim przypadku nie będą potrzebne żadne detergenty, gorąca para doskonale usunie wszystkie zabrudzenia.

Co mogę jeszcze polecić?

Czy moje porady są przydatne? Myślę, że tak, polecam je wszystkim swoim klientom i zawsze są zadowolenie. W przypadku, gdy panele podłogowe ulegną dużym zniszczeniu i nie da się ich naprawić, polecam ich wymianę. Moja firma świadczy kompleksowe usługi remontowe jak i wymiany paneli podłogowych. Przeszkolenie pracownicy szybko i profesjonalnie usuną stare panele i położą nowe. Zrobią to zgodnie ze sztuką budowlaną, przygotują odpowiednio podłogę, ułożą odpowiednią izolację i prawidłowo zamontują panele i listwy przypodłogowe. Istnieje również możliwość wymiany pojedynczych, uszkodzonych paneli, dzięki temu będzie można ograniczyć czas i koszta. Demontaż pojedynczego panelu z gotowej podłogi nie należy do najłatwiejszych zadań, ale moja firma poradzi sobie z tym znakomicie. Podłoga będzie wyglądać jak nowa, a klient będzie zadowolony.

Jak widać, panele podłogowe, nawet po dużym remoncie, mogą wyglądać jak nowe. Należy zadbać o kilka elementów, dobre zabezpieczenie i posprzątanie, a panele będą nadal cieszyć swoim wyglądem. W razie, gdy samodzielnie doprowadzenie ich do ładnego wygładu będzie niemożliwe, zapraszam do kontaktu. Moja firma remontowa pomoże zamontować nowe panele lub wymienić tylko te uszkodzone. Podpowiemy także, czym myć panele podłogowe po remoncie. Świadczymy usługi na terenie Warszawy i okolic. Mamy grono zadowolonych klientów, więc decydując się na korzystanie z naszych usług, mają Państwo gwarancje dobrze wykonanej pracy. Zapraszam!

MATERIAŁY I NARZĘDZIA
Z KTÓRYCH KORZYSTAMY

linia